Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti Silahlara Qarşı Mübarizə proqramının illik fəaliyyətlərə dair 2010-cu il üçün yekun hesabat görüşü
2010-cu il dekabr ayının 22-24-də Bakı şəhəri Novxanı qəsəbəsində yerləşən “Aqua Park” istirahət mərkəzində ənənəyə sadiq olaraq Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti (Qızıl Aypara və ya Milli Cəmiyyət) və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) birgə olaraq Beynəlxalq Qızıl Xaç / Qızıl Aypara Hərəkatının Azərbaycanda “Silahlara Qarşı Mübarizə” istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətlərin yekununa dair görüş keçirmişlər.
Planlaşdırma, Monitorinq, Qiymətləndirmə və Hesabat üzrə Bişkek görüşü
08-10 2010-cu il tarixlərində Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının və Qırğızıstan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Milli Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətlərində layihələrin və ümumiyyətlə fəaliyyətlərin planlaşdırılması, monitorinqi, qiymətləndirilməsi və hesabatının hazırlanması üzrə görüş keçirilmişdir. Görüşdə ekspert qismində Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının Avropa Zonasının əməkdaşları Elias Qanem, İmre Nagi, Ezter Matyeka və Jolt Rieder iştirak edirdilər. İştirakçı qismində isə Qırğızıstan, Tacikistan, Qazaxstan, Turkmənistan, Özbəkistan, Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstan Milli Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətlərinin əməkdaşları iştirak edirdilər. Görüşdə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətini Gənclər Komitəsinin sədr müavini, Silahlara Qarşı Mübarizə Proqramının məsləhətçisi Bayram Vəliyev təmsil edirdi.
Beynəlxalq Qızıl Xaç/ Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının İİV/QİCS və Vərəmlə mübarizə Avropa şəbəkəsi (ЕРНА-European Network AIDS) daim Milli Cəmiyyətlərinin inkişafına yönəldilən tədbirləri təşkil edir. Belə tədbirlərdən biri olan 2010 il dekabrın 6-dan 10-dək Fransa ölkəsinin Kliqlental şəhərində Höte Fondun İgamətkahında Şərqi Avropa və Orta Asiya Ölkələrinin Milli Cəmiyyətlərinin nümayyəndələri üçün “2-ci Layihələrinin planlaşdırılması prosesi üzrə təlim kursu”nu qeyd etmək olar.
Sumqayıt, 8 dekabr (AzərTAc). Ümumdünya QİÇS-ə qarşı Mübarizə Gününə və Ümumdünya Könüllülər Gününə həsr edilmiş informasiya kompaniyası çərçivəsində bu gün Sumqayıtda parad-yürüş təşkil edilmişdir. Qızıl Aypara Cəmiyyətinin şəhər təşkilatının təşəbbüsü ilə Sumqayıt gənclər və idman baş idarəsi ilə birlikdə təşkil edilən tədbir “Gənclər QİÇS-ə qarşı!” şüarı altında keçmişdir. Tədbirdə gənclər, idman və İÇV-servis təşkilatlarının nümayəndələri, tələbələr, eləcə də şəhərdəki lisey və məktəblərin şagirdləri iştirak etmişdir.
Dünya QİÇS-lə Mübarizə və Beynəlxalq Könüllülər günlərinə həsr edilmiş tədbir keçirilmişdir
Dekabrın 3-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Dünya QİÇS-lə Mübarizə və Beynəlxalq Könüllülər günlərinə həsr edilmiş tədbir keçirilmişdir. Tədbir Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin və Mədəniyyət və Turizm Nzirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşmışdır. Mərasimdə cəmiyyətin prezidenti, Milli Məclisin deputatı Novruz Aslanov, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Aparatının rəhbəri Firudin Qurbanov və Səhiyyə Nazirliyinin QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin direktoru Həqiqət Qədirova çıxış edərək hər iki günün əhəmiyyətindən danışmışlar.

Bishkek meeting on planning, monitoring, evaluation and reporting.
On 8-10 December 2010 a meeting on planning, monitoring, evaluation and reporting of projects and activities of the National Red Cross and Red Crescent Societies was held in Bishkek city of Kazakhstan. This meeting was organized jointly by the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies and the Red Crescent Society of Kazakhstan. The employees of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies for Europe Zone Elias Ghanem, Imre Nagi, Eszter Matyeka and Jolt Rieder were invited to the meeting as experts. The National Red Cross and Red Crescent Societies of Kyrgyzstan, Tajikistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Azerbaijan, Armenia and Georgia participated at the meeting.
Event devoted to World Aids Fighting Day and International Day of Volunteers and Volunteering
On December 3, 2010 there was held an event devoted to World Aids Fighting Day and International Day of Volunteers at the International Mugam Center. The organizers of this event were Azerbaijan Red Crescent Society and the Ministry of Culture and Tourism. The president of the Azerbaijan Red Crescent Society and a deputy of the National Parliament Dr. Novruz Aslanov, Head of the Ministry of Culture and Tourism Office Mr. Firudin Gurbanov and Director of the AIDS Fighting Center attached to the Ministry of Health Mrs. Hegiget Gadirova delivered speeches to the participants of the event.
Regional meeting was held with participation of Leaders of Russian speaking Red Cross and Red Crescent National Societies, the president of IFRC and representatives of ICRC in Kiev, the capital of Ukraine on 21-22 October, 2010. The meeting was organized by IFRC and Ukraine Red Cross Society and ICRC. The main goal of the meeting was discussion of preparatory issues of 2011 Statutory Meetings: “How can National Societies contribute International Red Cross and Red Crescent more effectively”.
A regional meeting on Weapon Contamination Program activities
On October 12-13, 2010 there was held 2 days regional meeting on Weapon Contamination Program activities in Baku city, Azerbaijan. The meeting took place in the office of the ICRC Delegation in Azerbaijan. The main purpose of the meeting was to share experience on weapon contamination projects and activities that the ICRC and Red Cross/Cross Crescent Societies carry out in some countries of the former Soviet Union, to held discussions in this field, to make different presentations. Rasim Allazov, Weapon Contamination program officer of the ICRC Delegation in Azerbaijan, Herbi Elmazi, Weapon Contamination Program regional advisor, Bayram Veliyev, Azerbaijan Red Crescent Society’s Weapon Contamination program advisor, Luiza Hajigeriyva, Weapon Contamination program advisor of the ICRC Delegation in Chechnya, Narina Berikashvili, Weapon Contamination program advisor of the ICRC Delegation in Georgia, Nia Burikashvili, Weapon Contamination program coordinator of the Georgian Red Cross Society, Zenjirbek Keremov, promotion program on mines of the Tajikistan Red Crescent Society participated at the meeting.
Azerbaijan Red Crescent Society started a new project
The tuberculosis is in the first place among the dangerous and widely spread diseases. According to the information given by World Health Organization 2-3 million people die from tuberculosis every year. Actions on expanded health awareness organization, improving checking up the sick and their treatment among the people, and supplying them with medicine are directed to the struggle against tuberculosis by International and Local Organizations acting jointly with Ministry of Health and Ministry of Justice in Azerbaijan. Everyone can be infected with tuberculosis by air drop. Tuberculosis is transmitting to healthy person through air at the result of coughing and sneezing. Such transmitting occurs in airless and crowded places.