Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti Silahlara Qarşı Mübarizə proqramının illik fəaliyyətlərə dair yekun hesabat görüşü
2009-cu il dekabr ayının 08-11-də Bakı şəhəri Novxanı qəsəbəsində yerləşən “Aqua Park” istirahət mərkəzində ənənəyə sadiq qalaraq Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti (Qızıl Aypara və ya Milli Cəmiyyət) və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) birgə olaraq Beynəlxalq Qızıl Xaç / Qızıl Aypara Hərəkatının Azərbaycanda “Silahlara Qarşı Mübarizə” istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətlərin yekununa dair görüş keçirmişlər. Görüşdə Qızıl Ayparanın Qazax, Ağstafa, Tovuz, Gədəbəy, Göygöl, Goranboy, Tərtər, Ağdam, Ağcabədi və Füzuli rayon bölmələrinin sədrləri, Milli Cəmiyyətin İcraçı Katibi Bəylər Talıbov, İcraçı Katibin müavini Şaban Şayev, Silahlara Qarşı Mübarizə proqramının məsləhətçisi Bayram Vəliyev, BQXK-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin Müdafiə proqramının rəhbəri Katja Gysin, BQXK-nin Qızıl Aypara ilə əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Rasim Allazov, ANAMA-nın (Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi Üzrə Milli Agentlik) Minalar Üzrə Maarifləndirmə şöbəsinin meneceri Musa Cəlalov, həmin şöbənin məsul əməkdaşı Vaqif Sadıqov iştirak edirdi.
Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin XXIII Baş Məclisi keçirilmişdi.
Dekabrın 8-də Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin XXIII Baş Məclisi keçirilmişdi. Əvvəlcə iştirakçılar ulu öndərimiz Heydər Əliyevin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər. Sonra Cəmiyyətin Prezidenti, millət vəkili Novruz Aslan XXII Baş Məclisdən ötən dövr ərzində Cəmiyyətin həyatında baş verən dəyişikliklər barədə ətraflı məlumat verdi.
Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Hərəkatının Nizamnaməvi Görüşləri
2009-cu il noyabr ayının 18-dən 21-dək Keniyanın paytaxtı Nayrobi şəhərində Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının (Beynəlxalq Federasiya) XVII Baş Assambleyası, bunun ardından isə 23-25 noyabr 2009-cu il tarixlərində həmin şəhərdə Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Hərəkatının (Hərəkat) Nümayəndələr Şurasının görüşü keçirilmişdir. Qeyd etməliyik ki, Beynəlxalq Federasiyanın Baş Assambleyası və Hərəkatın Nümayəndələr Şurası iki ildən bir keçirilir və Hərəkat daxilində ən böyük yığıncaq hesab olunur.
Tarixin bütün dönəmlərində bəşəriyyəti lərzəyə salan və bütün dünyada həyacan təbilini çalan öldürücü gücə malik yoluxucu xəstəlik mövcud olub. Hal-hazırda da bəşəriyyəti gərginlik içərisində saxlayan və hələ də müalicəsi mümkün olmayan öldürücü HİV virusu və bu virusun əmələ gətirdiyi AİDS xəstəliyi mövcuddur. Bu xəstəliklə mübarizə və insanları HİV virusunun yayılması sahəsində məlumatlandırmaq məqsədilə hər ilin 1 dekabr günü “Ümumdünya AİDS-lə mübarizə günü” kimi qeyd olunur. Cari ildə “Ümumi dəstək və insan hüquqları” şüarı altında fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Hərəkatı və bu Hərəkatın tərkib hissəsi olan Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti hər il AİDS-lə mübarizə sahəsində geniş miqyaslı maarifləndirmə işləri apararaq müxtəlif tədbirlər keçirir.
Uşaq evlərindən sonrakı həyatı kimsəsizlik, yaşayış və iş yeri olmaması səbəbindən sual altında olan gələcək hesab etmək olar. Böyük problemlərlə üzləşən kiçik qəlblər. Belə uşaqların bəziləri küçə həyatı yaşamaq məcburiyyətilə üzləşir, bəziləri belə gələcəkdən qorxur, müstəqil həyata atılmaqdan çəkinir. Bir çox hallarda isə belə həyat faciəli sonluqla tamamlanır. Dövlətimiz bu yolda böyük işlər görür və layihələrə imza atır. Azərbayan Qızıl Aypara Cəmiyyəti ölkəmizin ən böyük və dövlət tərəfindən tanınan beynəlxalq humanitar cəmiyyəti olaraq dövlətimizə bu istiqamətdə dəstək naminə “Sənətim-Gələcəyim” layihəsini hazırlamışdır.

program activities of the Azerbaijan Red Crescent Society
On 8-11 November, 2009 the Azerbaijan Red Crescent Society (AzRCS) together with the International Committee of the Red Cross (ICRC) organized a final reporting meeting devoted to activities implemented by the International Red Cross and Red Crescent Movement towards “Weapons Contamination” in Azerbaijan. The venue of the meeting was “Aqua Park” rest center in Novkhani settlement. Chairpersons of Gazakh, Agstafa, Tovuz, Gedebey, Goygol, Goranboy, Terter, Agdam, Agjabedi and Fizuli local branches of the AzRCS, the Executive Secretary of the National Society Mr. Baylar Talibov, Deputy Executive Secretary Mr. Shaban Shayev, “Weapons Contamination” program advisor Mr.Bayram Veliyev, Head of “Protection” program of the Azerbaijan Delegation of the ICRC Katja Gysin, a responsible person of the ICRC for cooperation with the Az.RCS Mr. Rasim Allazov, a manager of Mine Promotion department of ANAMA (Azerbaijan National Agency for Mine Action) Mr. Musa Jalalov, a senior official of the same department Mr. Vagif Sadigov participated at the meeting.
Published: 2009-12-25 \ Reads: 1121 \ more
XXIII General Assembly of Azerbaijan Red Crescent Society was held in Azerbaijan.
XXIII General Assembly of Azerbaijan Red Crescent Society was held on 8th of December. Firstly the participants marked honorable member of AzRCS - H. Aliyev’s memory with a minute’s calmness. Dr. N.Aslanov- President of Society, Deputy of Parliament gave additional information about the changes happened in the life of Society during last year. He indicated the support of Government to humanitarian activities of Azerbaijan Red Crescent Society financially and morally many people and participated in many projects at this period. International organizations considered the work of AzRCS sufficiently.
Published: 2009-12-18 \ Reads: 963 \ more
Statutory meetings of the International Red Cross and Red Crescent Movement
The 17th General Assembly of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (the International Federation) was held on November 18-21, 2009 in Nairobi, a capital city of Kenya. This capital city also hosted the Council of Delegates of the International Red Cross and Red Crescent Movement on 23-25 November 2009.
Published: 2009-12-15 \ Reads: 1076 \ more
1 December - WORLD AIDS DAY
The event was held related to “Worldwide Day of Struggle Against AIDS”. Dreadful Infective deceases affecting all humanity and alarming all the world existed in all times of the history. Dreadful HIV virus keeping all humanity in tension which is impossible to cure and AIDS caused by this virus exist in the world. The 1st of December is held as “Worldwide Day of Struggle against AIDS” in order to make people aware the people about spread of this virus and struggling against it. Azerbaijan Red Crescent Society as a part of International Red Cross and Red Crescent Movement acting under the slogan “General Support and Human Rights” realizes issues on awareness in the sphere of struggle against AIDS and held a lot of events.
Published: 2009-12-06 \ Reads: 1029 \ more
My profession - My future
We can call life after boarding schools as loneliness, lack of living places and jobs. Little hearts facing with great problems. Some of such children are obliged to live in streets, some of them are afraid of such life, hesitate to live independent life, such life completes with tragically end in many cases. The Government does his best in this way and signs a lot of contracts. As the largest and international humanitarian organization recognized by the state