Gənclər Mərkəzləri-2008
5 dekabr "Beynəlxalq Könüllülər günü"ərəfəsində yəni 2008-ci il dekabr ayının 3-ü və 4-də Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti (AzQAC) Gənclər Komitəsinin layihəsi əsasında Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) maliyyə dəstəyi ilə Ağcabədi, Ağdam və Tər-Tər rayonlarında Gənclər Mərkəzlərini açaraq rayon gənclərinin və AzQAC könüllülərinin istifadəsinə vermişdir. "Gənclər Mərkəzləri"nin açılmasında əsas məqsəd rayon gənclərinin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinin təmin olunması, onların AzQACnin humanitar fəaliyyətlərinə cəlb olunması, könüllü kimi AzQAC sıralarına daxil olunması, kompüter və ingilis dili üzrə biliklərinin artırılması, gənclərin yığışaraq müxtəlif səpkili seminarların, görüşlərin keçirilməsi və s. kimi fəaliyyətlərin təşkil olunması olmuşdur.
Nəşr olunub: 2008-12-25 \ Oxunub: 982 \ ətraflı
Polşa Qızıl Xaç və Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti arasında əməkdaşlıq
Polşa Qızıl Xaç və Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən 2008-ci ildə Polşa Qızıl Xaçı tərəfindən Azərbaycanın Zaqatala və Ucar rayonlarında həyata keçirilən İcma Əsaslı İlk Yardım layihəsi yekunlaşmaq üzrədir. Gələcək əməkdaşlıq sahələrinin müəyyən etmək və təcrübə mübadiləsi məqsədilə 2008-ci il Dekabr ayının 5-dən 9-dək Polşa Qızıl Xaçının dəvəti ilə AzQAC icraçı Katibi Bəylər Talıbov və İlk Yardım Koordinatoru Şahin Biləndərli Polşanın Varşava və Lodz şəhərlərində rəsmi səfərdə olmuşlar.
Nəşr olunub: 2008-12-24 \ Oxunub: 1023 \ ətraflı
AİDS-ə Yox Deyək!
Tarix boyu bəşəriyyət müxtəlif  öldürücü yoluxucu xəstəliklərin hədəfinə çevrilib və müxtəlif fəsadlar yaradıb. Müasir dünyamızda qədimlər öldürücü olan bir çox yoluxucu xəstəliklər olduqca asanlıqla müalicə olunur. Amma indi də bəşəriyyəti təhdid edən bir xəstələik varki bu da HİV virusunun yaratdığı AİDS xəstəliyidir. Azərbaycan dilində bu xəstəliyin adı QİÇS, yəni Qazanılmış İmunitent Çatışmazlığı Sindromu olsa da butun dunyada AİDS adı ilə tanınır.
Bu qorxulu xəstəliklə mübarizə aparmaq və insanları bu sahədə maarifləndirmək  məqsədilə “1987-ci ildən BMT tərəfindən 1 dekabr “Ümumdünya AİDS-lə mübarizə günü” kimi bütün dünyada qeyd olunur. Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti öz adət-ənənələrinə və prinsiplərinə sadiq qalaraq hər il “HİV və AİDS-lə mübarizə günü” ilə əlaqədar müxtəlif tədbirlər keçirir.
Nəşr olunub: 2008-12-23 \ Oxunub: 864 \ ətraflı
Minalara Qarşı Mübarizə istiqamətində keçirilən ilin yekun görüşü.
2008-ci il noyabr ayının 11-12-də Bakı şəhəri Novxanı qəsəbəsində yerləşən           “Aqua Park” istirahət mərkəzində ənənəvi olaraq Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti (Qızıl Aypara və ya Milli Cəmiyyət) və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycanda fəaliyyət göstərən nümayəndəliyi tərəfindən Beynəlxalq Qızıl Xaç / Qızıl Aypara Hərəkatının Azərbaycanda minalara qarşı mübarizə istiqamətində həyata keçirdikləri fəaliyyətlərin yekununa dair birgə təşkil etdikləri görüş baş tutmuşdur.
Nəşr olunub: 2008-12-15 \ Oxunub: 935 \ ətraflı
Kommunikasiya üzrə treyninq
2008-ci ilin noyabr ayının 10-dan 12-dək, Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində kommunikasiya üzrə treyninq keçirilmişdir. Treyninq Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyasının, Avropa Zonası tərəfindən təşkil olundu. Təlimi giriş sözü ilə Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyası Avropa Zonasının başçısı xanım Anitta Underlin açdı. Təlimlər zamanı Federasiyanın yeni təşkilati iş modeli, informasiya siyasəti, PR kompaniyaların keçirilməsi, İnformasiya, əlaqələr və vəkillilik üzrə strategiya və digər prezentasiyalar numayiş olundu.

On 5th of December – the İnternational Volunteers Day, that is on the 3rd and 4th of December the Azerbaijan Red Crescent Society ( Az.RCS ) supported by the International Commiittee of the Red Cross has opened “Youth Centers” to be used by the volunteers of the Az.RCS in Agjabedi, Agdam and Ter-Ter regions. These “Youth Centers” were organized within the framework of the Youth Committee project.
Published: 2008-12-25 \ Reads: 719 \ more
Cooperation between Azerbaijan Red Crescent
and Poland Red Cross
According to the Memorandum of Understanding signed between Azerbaijan Red Crescent and Poland Red Cross in 2008, Community Based First Aid program implemented in the Zagatala and Ujar regions has been finished. Baylar Talibov - Secretary General and Shahin Bilandarli First Aid Coordinator of the Azerbaijan Red Crescent Society paid an official visit to Warsaw and Lodz cities of Poland based on the invitation of the Polish Red Cross on 5-9th of December, 2008.
Published: 2008-12-24 \ Reads: 967 \ more
Lets tell no to the AIDS
Mankind was face to face with different infectious diseases in the course of time. Now people can treat the diseases which killed millions of people in the ancient times. But there is still a disease that people can not defeat. It is AIDS which is infected by the virus HIV.
The 1st of December is celebrated as a “World struggle day against AIDS” by UNO from 1987 with the aim to struggle against this disease and   to raise people’s awareness in this sphere.
Azerbaijan Red Crescent Society (AzRCS) together with the “Integration of Azerbaijan Youth to the Europe” organization organized an interesting event in the “Roxe Club” in Boulevard on the 30th of November. The main objective of the event is to increase the knowledge of the youth and to give them information on the spending leisure times usefully.
Published: 2008-12-23 \ Reads: 809 \ more
Summary meeting of the year held
in the direction of Mine Action
The meeting jointly organized by the representatives of ICRC functioning in Azerbaijan and Azerbaijan Red Crescent about the conclusion of the activities implemented by International Red Cross/Red Crescent Movement in the direction of mine action in Azerbaijan was held traditionally in “ Aqua Park” relax center situating in Novchani settlement in Baku city on November 11-12 in 2008.
The aims of the meeting were the discussions on the project of “SPA” constructed for children by Azerbaijan Red Crescent in 7 villages with high mine risks , situating close to the  front line from Gazakh, Agstafa, Agdam, Fizuli  Gadabay with the financial support of International Olympic Committee and technical support of ICRC  , holding appreciation of the  project  of “SPA“ constructed in 42 such villages of Republic during 2005-2008 in communities, the level of the activity on gathering information about mine victims according to Agreement  Memorandum signed on December in 2007 between Red Crescent and ANAMA  for mines and meetings about mine activities of Red Cross And ICRC in following years.
Published: 2008-12-15 \ Reads: 766 \ more
Training on communication
A communication training was organized in Budapest, Hungary on 10-12th of November, 2008 by the Europe zone of the International Federation of Red Cross and Crescent Societies.
Head of the Europe zone of International Federation of Red Cross and Crescent Societies -Anitta Underlin made a speech in the opening of the training.