Florens Naytingel tibb bacıları ixtisası və hospitalların islahatının təşəbüsçüsü kimi məhşurdu. O, öz missiyasını insanlara xidmət və insanları xəstəliklərdən, ölümdən azad etməkdə görürdü. Buna o bütün həyatını həsr etmişdi.
Florens Naytingelın əsas xidməti Britaniya ordusun tibbi xidmətini islahati və tibb bacılarının işini ciddi xidmıtə çevirilməsi idi. Tibbi xidmətlərin əsası Florens Naytingelın XIX əsirdə müharibələrdə iştirakı götürülüb.
Florens Naytingel 12 may 1820-ci ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində zəngin ingilis torpaq sahibkarının ailəsinin Avropada uzun çəkən səyahəti zamanı anadan olub. Ailəsi Britaniyanın ali cəmiyyətinə aid idi.
Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin növbəti xeyirxah addımı
Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin ölkə səviyyəsində həyata keçirdiyi humanitar yardımlar barədə çox danışmaq olar. Bu xeyirxah addımların atılmasında AzQAC-nin regional mərkəzləri və rayon bölmələrinin özünəməxsus yeri var. AzQAC-nin Bərdə rayon bölməsinin cari ilin aprel ayının 4-də Nazırlı kəndində yerləşən orta məktəbdə yeni Oyun meydançası hazırlaması yuxarıda qeyd etdiyimiz təşəbbüslərin bariz nümunəsidir. Bərdə rayon bölməsi tərəfindən ilk dəfə bu təşəbbüs irəli sürüləndə Nazırlı kənd bələdiyyəsinin sədri Elbrus Məmmədov, kənd sakinləri və məktəbin müəllimləri ilə bir neçə dəfə söhbətlər aparılmış və onlar da öz növbəsində yaxından köməklik göstərəcəklərini bildirmişlər. Müəllimlərdən Elməddin Həsənov, Bəhruz Qasımov, kənd sakinləri Xosrov Zeynalov, Eldar Aslanov, Elçin Məmmədov, kənd ziyalısı Aftandil Fətəliyev və digərləri Oyun meydançasının hazırlanaraq istifadəyə verilməsində həm maddi, həm də mənəvi dəstək göstərmişlər.
2008-ci il mart ayının 1-də Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətində "Xeyriyyə Auksionu" keçirilmişdir. Auksionun keçirilməsində əsas məqsəd Mərdəkanda yerləşən 2 saylı "Uşaq evinnin" balaca sakinləri üçün Novruz şənliyinin təşkil olunması üçün lazımı vəsaitin toplanılması idi.
Ümumiyyətlə "Xeyriyyə Auksionu" adlı layihə iki mərhələdən ibarətdir. Birinci mərhələ auksionun keçirilməsi yolu ilə Novruz şənliyi üçün lazımı maliyyə vəsaitinin toplanılmasından ibarətdir. AzQAC-da keçirilən auksiona 15-ə yaxın qonaq dəvət olunmuşdu və auksiona "8 mart" Qadınlar bayramına aid hədiyyələr çıxarıldı. Qeyd etmək lazımdır ki , "Xeyriyyə auksionu" olduqca uğurlu alındı və Novruz şənliyinin keçirilməsi üçün lazımı vəsait toplanıldı.
Amerika Qızıl Xaçının dəvəti ilə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Nümayəndə heyəti iyun ayının 4-dən 6-na kimi Amerikanın paytaxtı Vaşinqton şəhərinə rəsmi səfər etdi. Nümayəndə heyətinə Azərbaycan QAC-nin Prezidenti Novruz Aslanov, İcraçı Katib Bəylər Talıbov və Gənclər Komitəsinin sədri Şaban Şayev daxil idi.
Səfərin əsas məqsədi Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Hərəkatının strategiyası və missiyası çərçivəsində Amerika Qızıl Xaçı ilə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti arasında gələcəkdə əməkdaşlıq sahələrini öyrənmək və inkişaf etdirmək daxil idi.
Sağlam donor qanına həmişə ehtiyaj var. Ümumdünya Səhiyyə təşkilatı daim 100 % könüllü qan donorluğunun vacibliyini, konüllü surətdə verilmiş qanın təhlükəsiz olması məsələsinin vacibliyini vurğulayır və ölkələri bu sahənin inkişafında fəal iştirak etməyə çağırır.
2008 il yanvar ayının 12-dən-18-dək Misirin paytaxtı Qahirə şəhərində 11-ci Beynəlxalq Könüllü və Təmənnasız Qan Donorlarının cəlb edilməsi adlı Kollokvium keçirilmişdir. Kollokvium Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyası və Misir Qızıl Aypara Cəmiyyəti tərəfindən təşkil olunmuşdur. Kollokviumda əksəriyyətini şərq ölkələri təşkil edən 63 ölkənin 250 nümayəndəsi (Qan donorluq Proqramlarının koordinatorları və Qan Banklarının nümayəndələri) iştirak etmişdilər.

The lady with the lamp
Florence Nightingale is famous initiator of the nursing profession and reformations in the hospitals. Florence Nightingale's lasting contribution has been her role in founding the modern nursing profession. She set an example of compassion, commitment to patient care, and diligent and thoughtful hospital administration.
Florence Nightingale was born in a rich, upper-class well-connected English family at the Villa Colombaia.
Published: 2007-09-05 \ Reads: 3560 \ more
The next charity step by the AzRCS
There are lots of examples for the humanitarian aid implemented in the country scale. The local branches and regional centers of the AzRCS have great role in the implementation of the humanitarian mission. As an example we may say the construction of the safe play area in the Nazirli village of Barda local branch on the 4th of April of this year. The initiators of this project were the members of the municipality, the residents of the village and the teachers of the village school. The teachers Elmaddin Hasanov, Bahruz Gasimov, the residents of the village Khosrov Zeinalov, Eldar Aslanov, Elchin Mammadov, Aftandil Fataliyev supported safe play area project morally and financially.
Published: 2007-09-04 \ Reads: 1191 \ more
Charity auction
A charity auction was held in Az.RCS on the 1st of March, 2008. The aim was to gather the sufficient funds for organizing the "Novruz" festivity for the children living in Orphanage house ¹ 2 in Mardakan. Charity auction consisted of two stages. The first stage was organizing the charity auction and gathers the money for the "Novruz" festivity. 15 persons were invited to the auction and the gifts related to the 8th of March - International Women Day was sold in this event.
Published: 2007-09-03 \ Reads: 1479 \ more
An official visit to the
United States of America
A delegation of the Azerbaijan Red Crescent Society made an official visit to Washington, capital of America with the invitation of the American Red Cross Society from 4th to 6th of June. A delegation included the president of the Azerbaijan Red Crescent Society Novruz Aslanov, executive general Baylar Talibov and the chairman of the Youth Committee Shaban Shayev.
The objective of the visit was to develop the further cooperation between the Azerbaijan Red Crescent Society and the American Red Cross Society in the framework of the International Red Cross and Crescent Movement's strategy and mission.
Published: 2007-09-02 \ Reads: 1221 \ more
Safe voluntary blood donation
There is always a need to the safe donor blood. World Health Organization always puts a stress on such matter as 100% voluntary safe blood donation and invites all the National Societies to take active part in the development of this sphere.
11th International voluntary blood donors recruitment colloquium was held in Cairo, the capital of Egypt on the 12-18th of January, 2008. A colloquium was organized jointly by WHO, the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies and Egyptian RCS.